TEATR SYNTEZĄ SZTUK... - V Spotkania Teatralne "bez Maski"

czwartek, 14 marca 2013 20:53 Ilona Simek
Drukuj

Gazetka_Festiwalowa2013W dniach od 4 do 6 marca już po raz piąty odbywał się w Domu Kultury w Szczygłowicach przegląd amatorskich zespołów teatralnych pod nazwą V Spotkania Teatralne „bez MASKI”. Celem festiwalu była, jak co roku, prezentacja twórczości teatralnej dzieci i młodzieży.

W tym roku amatorskie zespoły teatralne walczyły o palmę pierwszeństwa aż w sześciu kategoriach. Burzliwe obrady jury  w składzie: pani Aleksandra Żydek,  pan Maciej Zygmunt, pan Jakub Wolny oraz pan Artur Szczęsny  wyłoniły zwycięzców głównej nagrody — Grand Prix V Spotkań Teatralnych „bez MASKI", którą przyznano Zespołowi Teatralnemu „AKUKU”.  Mali aktorzy z POPP  w Świerklanach wraz z opiekunką Panią Bogumiłą Szmidt-Kruk odnieśli sukces dzięki rewelacyjnemu przedstawieniu pt. „Moje nie moje”.  Pani Bogumiła Szmidt-Kruk otrzymała również wyróżnienie za samo przygotowanie zwycięskiego  spektaklu. 

Ponadto wyróżnienia otrzymały: Teatr Ruchu „Kinesis” z Gimnazjum nr 23 w Katowicach za spektakl pt. „Drzwi”, WTZ „Tęcza” za przedstawienie pt. „Alibaba”, Zespół teatralny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 Gimnazjum nr 17 w Gliwicach za spektakl pt.: „Baśń o stalowym jeżu"  oraz Zespół Teatralny z SP 18 w Gliwicach za spektakl pt.: „Pali się" .

Jury przyznało również nagrodę indywidualną dla najlepszego aktora. Otrzymała ją Małgorzata Wilczyńska z teatru „Kinesis”, za rolę w wyróżnionym spektaklu pt. „Drzwi”.

10 marca o godzinie 16.30 w Domu Kultury w Szczygłowicach odbyła się uroczysta Gala V Spotkań Teatralnych "bez Maski", na którą przybyło liczne grono znamienitych gości. Naszą szkołę reprezentował Prezes Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego - Czesław Czudek oraz Dyrektor Gimnazjum i LO ETE - Pani Maria Czudek, która wręczyła jedną z nagród wyróżnionym zespołom.

Nasi gimnazjaliści mieli okazję podziwiać amatorskie zespoły teatralne w trzecim dniu przeglądu. Realizowali projekt "Gazetki Festiwalowej". Wcielili się w rolę dziennikarzy. Pracując w kilkuosobowych grupach, przeprowadzali wywiady z organizatorami, instruktorami teatralnymi czy też z młodymi artystami - amatorami. Kilka osób napisało też recenzję spektaklu, który wywarł na nich największe wrażenie. Przyszli adepci żurnalistyki spisali się wspaniale. Zwieńczeniem ich pracy była "Gazetka Teatralna", która podczas uroczystej Gali rozeszła się jak świeże bułeczki. Korekty tekstów dokonała Pani Małgorzata Haładus - studentka filologii polskiej i jednoczenie absolwentka szkół ETE.

Dziękujemy wszystkim młodym aktorom, instruktorom teatralnym, opiekunom za ich twórczą pracę. Dostarczyliście nam wielu wzruszeń. Wasze uśmiechnięte twarze są dla nas inspiracją i motywują nas do pracy nad kolejną już - szóstą - edycją Spotkań Teatralnych "bez Maski". Zapraszamy za rok... 

Poprawiony: czwartek, 14 marca 2013 21:19