Biblioteka szkolna składa się z jednego pomieszczenia wypożyczalni połączonej z czytelnią.
Zbiory naszej biblioteki , liczące ponad 4 tysiące pozycji, dostosowane są do potrzeb uczniów i nauczycieli. Udostępniane są też pracownikom szkoły i rodzicom.
Gromadzona jest literatura piękna, w tym lektury, czasopisma, książki popularno-naukowe, słowniki, encyklopedie i albumy, a także materiały audiowizualne.

Księgozbiór jest uzupełniany w miarę posiadanych środków finansowych (patrz Nowe nabytki) oraz dzięki darom. Część zbiorów zakupionych została ze środków uzyskanych w wyniku akcji zbiórki surowców wtórnych i nagród w konkursach ekologicznych ( więcej informacji uzyskasz w zakładce Ekologia).
Nasze zbiory podzielone są na następujące działy:
- lektury
- literatura piękna, a w niej literatura piękna dla dzieci i młodzieży
- poezja
- dramat
- literatuta popularno-naukowa z zakresu filozofii, ekonomii, psychologii, chemii, fizyki, biologii, sztuki, językoznawstwa, historii, geografii
- literaura pedagogiczna
- Silesiana ( materiały dotyczące historii Górnego Śląska i oczywiście naszego miasta Gliwice oraz zwyczajów panujących w przeszłości, języka, strojów regionalnych,architektury).
|
czwartek, 06 września 2018 18:23
Ilona Simek
PONIEDZIAŁEK 10:30 – 13:30; 16:15 – 17:00
WTOREK 10:30 – 15:30
ŚRODA 9:40 – 12:40
CZWARTEK 10:30 – 14:30; 16:00 – 17:00
PIĄTEK 10:30 – 15:30
|
piątek, 15 grudnia 2017 23:17
Ilona Simek
Dzięki hojności przyjaciół i sympatyków naszych szkół, księgozbiór biblioteki poszerzył się o nowe, ciekawe pozycje czytelnicze oraz pomoce naukowe.

Poprawiony: piątek, 15 grudnia 2017 23:30
sobota, 05 września 2015 19:33
Ilona Simek
TUTAJ wersja do pobrania w formacie pdf
Szkolny regulamin korzystania z darmowych podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych.
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1 Przedmiot Regulaminu
- Niniejszy „Regulamin korzystania z darmowych podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych.”, zwany dalej „Regulaminem”, reguluje:
- zasady związane z wypożyczaniem i zapewnieniem Uczniom dostępu do podręczników lub materiałów edukacyjnych,
- tryb przyjęcia podręczników na stan Szkoły,
- postępowanie w przypadku zagubienia lub zniszczenia podręcznika lub materiałów edukacyjnych.
- Każdy uczeń powinien zaznajomić się z Regulaminem korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych.
- Udostępnianie materiałów bibliotecznych podlega rejestracji.
§2 Słowniczek
Użyte w Regulaminie terminy oznaczają:
- Podręcznik – podręcznik dopuszczony do użytku szkolnego.
- Materiał edukacyjny – materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną.
- Materiał ćwiczeniowy – materiał przeznaczony dla uczniów służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności.
- Dotacja – dotacja celowa, o której mowa w art. 22ae pkt 5 ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2014 r. poz. 811).
- Rodzic – rodzic lub opiekun prawny ucznia.
Rozdział II
ZADANIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W ZAKRESIE KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW LUB MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH
- Biblioteka Szkolna gromadzi podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne.
- Biblioteka nieodpłatnie:
- wypożycza uczniom podręczniki lub materiały edukacyjne, mające postać papierową, lub
- zapewnia uczniom dostęp do podręczników lub materiałów edukacyjnych, mających postać elektroniczną, lub
- przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu lub je udostępnia.
- Dołączona do podręcznika lub materiałów edukacyjnych płyta CD stanowi integralną część podręcznika lub materiałów edukacyjnych i należy ją zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością zwrotu kosztów całego podręcznika lub materiałów edukacyjnych.
Rozdział III
PRZYJĘCIE PODRĘCZNIKÓW NA STAN SZKOŁY
- Podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe przekazane Szkole w ramach dotacji zostają przekazane na stan Biblioteki na podstawie stosownego protokołu przekazania.
- Podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne stanowią własność Szkoły.
- Podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe przekazane Szkole w ramach dotacji winny być użytkowane przez okres minimum 3 lat.
Rozdział IV
UDOSTĘPNIANIE ZBIORÓW
§1 Użytkownicy Biblioteki podręczników szkolnych
- Do wypożyczania podręczników lub materiałów edukacyjnych uprawnieni są wszyscy uczniowie Szkoły, którzy rozpoczęli naukę w klasie I w roku szkolnym 2014/2015 lub później.
- Użytkownicy Biblioteki przed rozpoczęciem korzystania ze zbiorów podlegają rejestracji na podstawie listy uczniów zamieszczonej w dzienniku lekcyjnym.
§2 Okres trwania wypożyczenia
- Wypożyczanie odbywa się: na początku każdego roku szkolnego – najpóźniej do dnia 10 września, kolejne części podręczników/materiałów w ciągu 7 dni od dnia dostarczenia podręczników/materiałów do biblioteki.
- Podręczniki wypożyczane są na okres 10 miesięcy, termin ich zwrotu mija 23 czerwca danego roku szkolnego.
- Wypożyczenie podręcznika i materiałów edukacyjnych może nastąpić również w innym terminie, w trakcie danego roku szkolnego.
- Biblioteka w uzasadnionych okolicznościach ma prawo zażądać zwrotu wypożyczonych materiałów przed upływem ustalonego terminu.
§3 Procedura wypożyczania podręcznika
- Podręczniki lub materiały edukacyjne będą wypożyczone uczniom 3 września.
- Bibliotekarz po rejestracji uczniów wypożycza podręczniki w poszczególnych klasach podczas zajęć edukacyjnych.
- Jeśli podręcznik składa się z kilku części uczniowie powinni zwrócić do biblioteki wykorzystaną część przed pobraniem kolejnej. O kolejnych wypożyczeniach i oddaniu użytkowanych podręczników (materiałów edukacyjnych) decyduje wychowawca.
- Uczniowie, których nie będzie w szkole w dniu wypożyczenia/oddawania podręczników, będą zobowiązani do indywidualnego zgłoszenia się do biblioteki szkolnej.
- Wraz z pobraniem podręczników lub materiałów edukacyjnych wychowawca klasy ma obowiązek zapoznać uczniów i rodziców/prawnych opiekunów z Regulaminem korzystania z darmowych podręczników i materiałów edukacyjnych.
- Wychowawca ma obowiązek poinformować rodzica/opiekuna prawnego, aby przed wypożyczeniem sprawdzili stan podręcznika lub materiałów edukacyjnych, a ewentualne uszkodzenia natychmiast zgłosić wychowawcy.
- Rodzic/ prawny opiekun potwierdza podpisem fakt zapoznania się z regulaminem i wzięcie odpowiedzialności za wypożyczony dziecku podręcznik lub materiał edukacyjny. /załącznik nr 1/.
- Uczeń, który w trakcie roku szkolnego, z powodów losowych, rezygnuje z edukacji w Szkole, zobowiązany jest zwrócić otrzymany podręcznik lub materiały edukacyjne.
- W przypadku niemożności zwrotu otrzymanego podręcznika lub materiałów edukacyjnych zastosowanie ma rozdział V niniejszego Regulaminu.
Rozdział V
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA UDOSTĘPNIANE PODRĘCZNIKI
§1 Obowiązki Ucznia związane z wypożyczeniem
- używania podręcznika zgodnie z jego przeznaczeniem,
- zachowania troski o jego walor użytkowy i estetyczny.
- Uczeń ma obowiązek na bieżąco dokonywać drobnych napraw czy ewentualnej wymiany okładki.
- Zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów i notatek w podręcznikach.
- Dopuszcza się używania ołówka w celu zaznaczenia (np. pracy domowej).
- Wraz z upływem terminu zwrotu (koniec roku szkolnego) Uczeń powinien uporządkować podręczniki, tj. powycierać wszystkie wpisy ołówka, podkleić, a następnie oddać do biblioteki szkolnej wszystkie wypożyczone podręczniki wraz z ich dodatkowym wyposażeniem (płyty, mapy, plansze itp.).
§2 Uszkodzenie lub zniszczenie podręcznika lub materiału edukacyjnego
- Przez uszkodzenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się nieumyślne zabrudzenie, poplamienie, zgniecenie lub rozerwanie umożliwiające jednak dalsze ich wykorzystywanie.
- Na żądanie wychowawcy użytkownik, który doprowadził do uszkodzenia materiałów bibliotecznych, jest zobowiązany podręcznik naprawić.
- Przez zniszczenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się umyślne lub spowodowane przez zaniedbanie użytkownika poplamienie, trwałe zabrudzenie, porysowanie lub popisanie, połamanie lub rozerwanie, wyrwanie i zagubienie kartek oraz inne wady fizyczne, które pomniejszają wartość użytkową podręcznika lub materiałów edukacyjnych i uniemożliwiają pełne z nich korzystanie.
§3 Zakres odpowiedzialności
- Uczeń ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych podręczników lub materiałów edukacyjnych, nieujawnionych w chwili wypożyczenia.
- W przypadku uszkodzenia lub zniszczenia podręcznika lub materiału edukacyjnego Szkoła może żądać od rodzica/opiekuna prawnego ucznia zwrotu kosztu podręcznika/ów lub kosztu materiału edukacyjnego. Kwota ta stanowi dochód budżetu państwa.
- W przypadku zgubienia podręcznika/materiału edukacyjnego lub jego zniszczenia sporządza się protokół, który stanowi załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu, a rodzic/opiekun prawny są zobowiązani do zwrotu kosztów zakupu nowego podręcznika. Wpłaty dokonuje się w sekretariacie szkoły.
- W celu uzyskania od rodziców kosztu uszkodzonych lub zniszczonych podręczników Szkoła, wysyła do rodzica/opiekuna prawnego wezwanie do zapłaty /załącznik nr 3/.
Rozdział VI
INWENTARYZACJA
- Inwentaryzacja zasobów darmowych podręczników i materiałów edukacyjnych Biblioteki odbywa się na zakończeniu roku szkolnego po ich odbiorze od użytkowników.
- Sprawozdanie przedstawiane jest Dyrektorowi Szkoły najpóźniej do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktycznych celem uzupełnienia zasobów.
Rozdział VII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Uczniowie i rodzice zobowiązani są do zapoznania się z treścią niniejszego Regulaminu i stosowania się do zawartych w nim postanowień.
- Bibliotekarze zobowiązani są do udostępniania uczniom i rodzicom Regulaminu Biblioteki na każde ich życzenie.
- Sprawy sporne pomiędzy nauczycielem, bibliotekarzem a użytkownikiem biblioteki rozstrzyga Dyrektor Szkoły.
- Organem uprawnionym do zmiany Regulaminu jest Dyrektor Szkoły.
- Decyzje w innych kwestiach z zakresu udostępniania podręczników lub materiałów edukacyjnych, które nie zostały ujęte w niniejszym Regulaminie, podejmuje Dyrektor Szkoły.
- Niniejszy Regulamin obowiązuje od dnia 1 września 2014 roku.
Podstawa Prawna: Ustawa z dn. 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw Dz.U. z 2014r. poz. 811.
Poprawiony: środa, 09 września 2015 18:04
piątek, 12 października 2012 21:09
Grażyna Malarska
Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy — Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. z 1972 r. Nr 16, poz. 114) pod nazwą Dnia Nauczyciela, a następnie w 1982 r. przemianowane na Dzień Edukacji Narodowej (Dz. U. z 1982 r. Nr 3, poz. 19 z poźn. zm.).
Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.
piątek, 21 września 2012 21:45
Grażyna Malarska
Klasa I
Wykaz tytułów jest przygotowywany przez nauczyciela z uczniami.
Klasa II
Klasa III
Poprawiony: wtorek, 20 listopada 2012 22:21
|
|
|
|
Strona 1 z 3 |