Szkoły ETE im. Alberta Schweitzera

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start 2012-2013 [Gim i LO]
Aktualności G i LO 12-13

Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego dla gimnazjalistów

Email Drukuj PDF

 Wraz z końcem roku szkolnego zakończyliśmy "zmagania"czytelnicze. Nagrodę główną konkursu czytnik e-booków zdobyła uczennica klasy I gimnazjum Aneta Imbierowska. Pozostali uczestnicy Martyna Sikora, Natalia Kowalska, Natalia Zaręba, Zuzanna Ptak i Piotr Wasilewski otrzymali po 2  bilety do kina Amok. Gratulujemy.

zakonczenie28

      Więcej informacji o konkursie w zakładce Biblioteka szkolna

Poprawiony: poniedziałek, 15 lipca 2013 19:11
 

Program wrześniowej wycieczki

Email Drukuj PDF
Program wycieczki„Dziedzictwo i bogactwo kulturowe Dolnego Śląska” Wrocław – Karpacz – Krzyżowa dla uczniów Gimnazjum i LO ETE oraz gości z Niemiec w dniach 18 – 20 września 2013

Środa – 18 IX

wyjazd z Gliwic do Wrocławia

7.00

zwiedzanie Starego Miasta i Ostrowa Tumskiego (z przewodnikiem), warsztaty w Ratuszu

9.30 – 13.30

odpoczynek, lunch


warsztaty w Pałacu Królewskim

14.30 – 16.00

spacer, przejazd do Karpacza

od 16.00

obiadokolacja, zakwaterowanie, odpoczynek

od 19.00

Czwartek – 19 IX

śniadanie

8.00

przejazd do zabytkowej kopalni uranu w Kowarach i zwiedzanie (podziemna trasa turystyczna)

9.00 – 10.30

wycieczka po Rudawskim Parku Krajobrazowym (Sokolik)

11.00 – 15.00

zwiedzanie świątyni Wang w Karpaczu

16.00 – 17.00

obiadokolacja

17.30

odpoczynek w Karpaczu


Piątek – 20 IX

śniadanie

7.30

przejazd do Zamku w Książu i zwiedzanie

10.00 – 12.00

przejazd do Centrum Spotkań Młodzieży w Krzyżowej      i udział w warsztatach, obiad

13.00 – 16.30

zwiedzanie Kościoła Pokoju w Świdnicy

17.00

powrót do Gliwic

ok. 21.00

 Zakwaterowanie: Pensjonat „Agat” w Karpaczu:

http://www.agat.wczasy.net.pl/pensjonat.php

 Wycieczka autokarowa wraz z gośćmi z Niemiec, którzy odwiedzą nas w ramach wymiany młodzieży.

Planowany koszt: ok. 330 - 350 zł

Zaliczka – 100 lub 150 zł

 Organizatorki wyjazdu: mgr Klaudia Czauderna i mgr Jolanta Sikora-Masal

Poprawiony: środa, 17 lipca 2013 21:07
 

Zakończenie roku szkolnego

Email Drukuj PDF

Poprawiony: poniedziałek, 01 lipca 2013 23:11
 

Niezwykły pokaz

Email Drukuj PDF
Relacja ucznia Piotra Wasilewskiego z czwartkowego niezwykłego pokazu.

W czwartek (20.06.2013) w naszej szkole odbył się mój pokaz chemiczny. Było to zakończenie całego cyklu pracy z moją tutorką - Panią Marią Brodą. Wydarzenie podsumowywało wszystko to, czego się nauczyłem przez 3 lata mojej edukacji w ETE. Uczniowie 1, 4 i 5 klasy Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum i Liceum mieli szansę zobaczyć niezwykłe wybuchy, niespodziewane eksplozje i zaskakujące doświadczenia. Każdy eksperyment obrazował coś innego, aczkolwiek główną substancją, która brała udział w niemal wszystkich doświadczeniach był nadmanganian potasu. Wielkie wrażenie na widowni zrobił również wybuch balonu napełnionego wodorem. Mam nadzieje, że wszystkim bardzo się podobało. Chciałbym również z całego serca podziękować za wszystko Pani Brodzie, ponieważ to ona mnie wciągnęła w ten niezwykły świat chemii.
Piotr Wasilewski

Poprawiony: poniedziałek, 01 lipca 2013 23:18
 

Spektakl "Zemsta"

Email Drukuj PDF

zemsta3

W środowy poranek 12 czerwca uczniowie naszego gimnazjum wybrali się do Teatru Nowego w Zabrzu na spektakl "Zemsta" Aleksandra Fredry.

 

To mistrzowska komedia ze świetnie zarysowanymi postaciami. Jej komizm polega na bezużyteczności intryg głównych bohaterów: Cześnika i Rejenta, które przynoszą rezultat odwrotny do oczekiwanego. Cześnik podsyca zadawniony spór z Rejentem o mur graniczny, chce do niego strzelać z gwintówki, wyzywa na pojedynek, śle posła Papkina - i wszystko na nic. W dodatku, to co miało być ostateczną zemstą - potajemne wydanie Klary za Wacława na złość ojcu - niespodziewanie przynosi zgodę i mnóstwo korzyści. Zwycięża miłość, ale gdzieś na stronie pozostaje gorzka wiedza Papkina: "Każdy siebie ma na względzie a drugiego za narzędzie".

Młodych widzów zachwyciła scenografia, z jednej strony przepełniona sarmackim kolorytem szlacheckich portretów, szabli i butelek z napitkiem, wprowadzała kilka prostych, a jednocześnie dobrych rozwiązań. Problem z wielością miejsc akcji został rozwiązany jedną ruchomą ścianą, która raz oddziela dwa skłócone domy, a w scenie końcowej po jej usunięciu łączy wszystkich w jednym pomieszczeniu. Scena, w której rozlega się krzyk: „Hej! Serwacy! Daj gwintówkę, niechaj strącę tę makówkę”, odbywa się na kondygnacji ponad sceną. Całość scenografii utrzymanej w tonach ciepłych brązów, żółci dodatkowo podkreślanych przez światło i epokowe kostiumy aktorów nadała przedstawieniu plastyczności.

Wyjście do teatru pod opieką Pani Anny Kordzikowskiej i Joanny Święcik-Patery odbyło się w ramach zajęć artystycznych.

Poprawiony: poniedziałek, 01 lipca 2013 20:53
 

Nasz uczeń w Strasburgu

Email Drukuj PDF
GrzegorzUGrzegorz Urbańczyk, uczeń klasy 1 LO, tak opisuje swój wyjazd: "Na wycieczkę do Strasburga pojechałem jako laureat Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej Euroscola 2013. Pierwszego dnia byłem w siedzibie Rady Europy, gdzie odbyło się spotkanie z sekretarzem generalnym Zgromadzenia Parlamentarnego Wojciechem Sawickim. Następnego dnia odwiedziłem Stałe Przedstawicielstwo RP przy Radzie Europy oraz siedzibę Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie było spotkanie z polskim europosłem Janem Olbrychtem oraz mogłem obserwować obrady Europarlamentu. W ostatnim dniu zwiedziłem alzackie miasteczko Oberne posiadające zabytkową zabudowę oraz Mont St. Otille, gdzie mieścił się średniowieczny klasztor. Podczas całej wycieczki zwiedzałem również sam Strasburg, m.in. gotycką katedrę Notre Dame.

Moim zdaniem wycieczka była ciekawa, a wizyty w instytucjach europejskich były dobrą okazją do zwiększenia swojej wiedzy o nich."

Grzegorz przebywał w Strasburgu od 10 do 13 czerwca. Chyba trochę zazdrościmy - zarówno wiedzy, jak i super wycieczki!Uśmiech

Poprawiony: piątek, 21 czerwca 2013 11:12
 

Giełda używanych podręczników

Email Drukuj PDF

                  Uczniowie  zainteresowani sprzedażą i zakupem używanych podręczników proszeni są o przynoszenie tych  książek od piątku 21 czerwca do biblioteki szkolnej. Do podręcznika proszę załączyć kartkę z własnym nazwiskiem i proponowaną ceną. Giełda będzie trwała do zakończenia roku szkolnego. Książki, które nie znajdą nabywców, mogą pozostać w bibliotece do września.

 

Poprawiony: piątek, 21 czerwca 2013 09:57
 


Strona 1 z 14