Szkoły ETE im. Alberta Schweitzera

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Projekty Wymiana z Gymnasium Uslar /Schüleraustausch
Wymiana / Schüleraustausch

Wymiana

Email Drukuj PDF

logo pnwm

Niedawno (21/10/2017) grupa dziesięciu osób z zespołu szkół ETE wybrała się do niemieckiego miasteczka Gottingen, z którego miała być odebrana przez obce im rodziny. Była to wymiana międzyszkolna, podczas której realizowaślimy projekt "500" lat reformacji. Już po paru dniach nie istniała dla nas bariera językowa. Każdy znalazł sposób na komunikowanie się ze swoim partnerem. Podczas tego tygodnia zwiedziliśmy wiele pięknych miejsc i zawarliśmy niesamowite przyjaźnie. Każdy był pod wrażeniem widoków, które mogliśmy podziwiać z zamku w Wartburgu. Wszyscy też chętnie brali udział w zwiedzaniu miast Eisenach i Einbeck. Bardzo tęsknimy za koleżankami i kolegami z Niemiec.

Czekamy na ich wizytę w Polsce.

wym

Poprawiony: niedziela, 12 listopada 2017 20:17
 

Wymiany nigdy za wiele...

Email Drukuj PDF

logo pnwm

Nasza wymiana to prawdziwa WYMIANA: doświadczeń, przeżyć, języka, kultury, historii, tradycji, EMOCJI, prezentów, komplementów, zdjęć i przyzwyczajeń. 

Doświadczyliśmy uprzejmości i hojności, zostaliśmy obdarowani prezentami. 

Przeżyliśmy wiele cudownych chwil: nad jeziorem Czechowickim i  w Jump Worldzie.

Rozmawialiśmy w dwóch językach: angielskim i niemieckim. Umiejętności językowe wykorzystywaliśmy  podczas pracy nad wspólnym projektem  "Śladami Horsta Bienka - wczoraj i dziś". 

Rozwinęliśmy się kulturalnie: zaznajomiliśmy się z treścią książki Horsta Bienka "Pierwsza polka", poznaliśmy jej bohaterów i obraz starych przedwojennych Gliwic. Stare fotografie wzbogaciliśmy o nowe, zrobione przez nas, co pokazaliśmy w prezentacji  podsumowującej nasz wspólny projekt. Byly też nagrody dla najlepszych: Wiebke Borchert i Sary Grzybek. 

Historię drugiej wojny światowej przybliżyły nam wizyty w Muzeum Fabryka Emaila Oskara Schindlera  w  Krakowie i w Muzeum w Oświęcimiu. 

Z naszymi polskim tradycjami uczniowie niemieccy mieli styczność w domach swoich gospodarzy. 

Wielkie emocje przeżywaliśmy każdego dnia, jednak  szczególnie podczas niezwykle ciekawej przechadzki po krakowskim Starym Mieście, z wyjątkowo wyluzowanym, ale mimo to bardzo rzeczowym, przewodnikiem. 

Kilka dni, a tyle emocji...... Polecamy..... 

 

Poprawiony: poniedziałek, 04 lipca 2016 22:07
 

Program wymiany z Gymnasium Uslar 05.06.-10.06.2016r.

Email Drukuj PDF

WYMIANA            Uslar-Gliwice 2016

 

niedziela, 05.06. 2016      

                                   godz. 20.52 : odbiór gości na dworcu PKP  w Gliwicach, indywidualny transport do domu;

pon., 06.06.2016               

                                   1 godz. lekcyjna wg planu, polscy uczniowie zabierają swoich gości  na lekcję

                                   godz. 9.00: oficjalne powitanie gości; krótki program artystyczny;

                  wstęp do wspólnego projektu pt: „Wczoraj i dziś, postęp a relikty przeszłości – śladami Horsta Bienka i nie tylko“;

godz.12.25: wspólny obiad na terenie szkoły;

godz.13.00: spacer w  kierunku centrum miasta;                                                                                                              

godz.13.45: zwiedzanie Gliwic z przewodnikiem: śladami Horsta Bienka (pierwsza faza projektu: fotografowanie, notatki);

wtorek, 07.06.2016       pierwsza i druga godzina lekcyjna wg planu, niemieccy uczniowie biorą udział w lekcjach języka niemieckiego;

druga faza projektu: śladami bohaterów „Pierwszej polki” w Gliwicach, fotografowanie interesujących obiektów, sporządzanie notatek;

obiad i popołudnie spędzane indywidualnie i organizowane we własnym zakresie;

środa, 08.06.2016        ok. godz. 7: wyjazd do Krakowa

zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem ( 3 faza projektu: zdjęcia, notatki);                      

obiad indywidualnie lub grupowo;                                                                                    

godz.14.50 : zwiedzanie Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera;

czas wolny;        

ok. godz. 18 wyjazd z Krakowa;

czwartek, 09.06.2016       

                                   1 i 2 lekcja wg planu; gości zabieramy na swoje lekcje;

godz.10: podsumowująca praca nad projektem w sali komputerowej;

ok.godz. 12: spacer do Centrum Handlowego „Forum”, czas wolny +obiad

 

godz. 14.30: wyjazd do Oświęcimia;

godz. 16: Muzeum Oświęcim - Brzezinka

ok. 19.30 wyjazd z Oświęcimia;

piątek, 10.06.2016            

                                   godz. 07.15 spotkanie przed dworcem kolejowym;

godz. 07.45 odjazd gości

 

Koordynatorki  wymiany:

Klaudia Czauderna                            Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.                  501 442 181

Katarzyna Przybyszewska                 Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.             609 048 852

Poprawiony: środa, 25 maja 2016 22:13
 

Program wymiany 05.06.2016 - 10.06.2016

Email Drukuj PDF

Ukaże się wkrótce...

 

„ Wymiana z tradycjami”

Email Drukuj PDF

Wymiana szkolna pomiędzy Gimnazjum i LO ETE im. A. Schweitzera w Gliwicach i Gymnasium Uslar (Niemcy)

 Tradycją naszej szkoły stała się prowadzona od roku 1998 wymiana młodzieży pomiędzy szkołami, na początku LO ETE, a później Gimnazjum i LO ETE im. A. Schweitzera w Gliwicach oraz Gymnasium Uslar w Niemczech. Od samego początku koordynatorami tego przedsięwzięcia byli ze strony niemieckiej pan Peter Schmolinga, ze strony polskiej pani Klaudia Czauderna. Współtwórcami oraz opiekunami byli także pan Thomas Bestia, Elizabeth Brinkmann, Julianne Schnapperelle oraz pani Katarzyna Przybyszewska.

Pomysł wymiany narodził się, aby wzbogacić obie szkoły i uczącą się w niej młodzież. Jak to zwykle bywa początki nie były łatwe. Dwie różne szkoły: szkoła w Gliwicach – mała i kameralna, szkoła w Uslar – liczna i bardzo rozbudowana. Pomimo tych różnic udało się zrealizować pierwszą wizytę oraz rewizytę. Następnie prawie co roku realizowano program wymiany młodzieży. Przed wyjazdem polscy uczniowie otrzymywali przygotowanie z języka niemieckiego. W każdym roku realizowano inny program i starano się pokazać inne zakątki Polski i Niemiec.

Spoglądając wstecz można stwierdzić, że różni się ona od tej na początku. Jednakże jedna kwestia pozostaje bez wątpienia ponadczasowa, a mianowicie młodzież ciągle bardzo chętnie poznaje nowych ludzi, nawiązuje z nimi kontakty i korzysta z danych im możliwości. Oczywiście przygotowanie nie zawsze przebiegają bezproblemowo. Przeciwieństwa losu, czy problemy z zakwaterowaniem czasami sprawiały nam trudności.

Tegoroczna wymiana młodzieży pomiędzy Gimnazjum i LO ETE im. A. Schweitzera oraz Gymnasium Uslar miała jednak nieco inny charakter. Zarówno podczas wizyty w Niemczech w czerwcu tego roku, jak i rewizyty w Polsce we wrześniu spotkaniom nadano dodatkowy element. Będąc w Niemczech mottem przewodnim było poszukiwanie śladów działań braci Grimm w mieście Getyndze i jej okolicach. Idea ta zrodziła się z racji roku jubileuszowego obu barwnych postaci. Mieliśmy możliwość odwiedzenia miejsc, w których żyli i działali obaj naukowcy i pisarze. Młodzież na nowo odkrywała spisane przez nich baśnie i utwory.

Całość projektu została zebrana w formie prezentacji i plakatów tworzonych w ostatnim dniu pobytu w Uslar.

Po tej wizycie nastąpiła rewizyta grupy niemieckiej w Polsce. Nawiązane wcześniej przyjaźnie odnajdywały się teraz w polskich warunkach. Ciekawostką naszego ostatniego spotkania był fakt, że udaliśmy się wspólnie na przepiękne tereny Dolnego Śląska. Pokazaliśmy perłę tego województwa, czyli Wrocław. Dalej udaliśmy się do Karpacza, w którym nocowaliśmy. Kolejnymi punktami programu było zwiedzanie Kopalni Uranu w Kowarach, Kościoła Pokoju w Świdnicy oraz zamku w Książu.

Całość naszego programu została ukoronowana spotkaniem w jednym z najciekawszych miejsc dla młodzieży polsko- niemieckiej na Dolnym Śląsku, a mianowicie Centrum Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Z punktu widzenia koordynatora wymiany można zdecydowanie stwierdzić, że jest to jedno z najlepiej do tego przygotowanych miejsc.

Młodzież świetnie się tam odnalazła. Zamówione przez nas warsztaty odpowiadały naszym oczekiwaniom. Były prowadzone profesjonalnie i ciekawie. Na pewno jest to miejsce godne polecenia i będzie przez nas w przyszłości odwiedzane w ramach prowadzenia wymiany szkolnej.

Oba projekty zostały zrealizowane dzięki wsparciu finansowym ze strony Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, za co jeszcze raz pragniemy podziękować. Prowadzenie takich projektów pokazuje nam, że nadal istnieje potrzeba budowania dobrych relacji pomiędzy młodzieżą z tych obu państw. Każde spotkanie wzbogaca zarówno uczniów, jak i koordynatorów oraz powodują tworzenie się nowych pomysłów.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ruszy kolejny program wymiany.

 Klaudia Czauderna

 

home_schule

Z przyjemnością informujemy, że w bieżącym roku szkolnym 2012/ 2013 wznawiamy program wymiany uczniowskiej z naszą szkołą partnerską w Uslar. 

Grupa naszych uczniów uda się do Niemiec w czerwcu. Przygotowania rozpoczną się już w grudniu tego roku. 

Zapraszam wszystkich chętnych do zgłaszania się oraz do odwiedzenia strony internetowej Gymansium w Uslar (www.gymnasium-uslar.de)!

Koordynator wymiany 

mgr Klaudia Czauderna 


Regulamin wymiany do pobrania (pdf) lub (doc)

pdf_iconRegulamin wymiany (pdf) doc_icon Regulamin wymiany (doc)


PROGRAM WYMIANY SZKOLNEJ W USLAR  

w dniach 14.06.2015 – 20.06.2015

Wyjazd – 18.30

Program

14.06.2015

(niedziela)

Ok. 6.00 – Przyjazd do Göttingen, indywidualny przejazd do Uslar

 Dzień integracyjny, spędzony z rodziną

15.06.2015

(poniedziałek)

9.15 – Powitanie grupy polskiej w auli Gymnasium Uslar przez dyrektora szkoły,

10.45- 1 faza projektu – zapoznanie się grupy, gry i zabawy integracyjne

12.15- wspólny obiad w stołówce szkolnej,

14.00- Przyjęcie grupy polskiej i niemieckiej przez Burmistrza miasta Uslar

Wieczór spędzony z rodziną

16.06.2015

(wtorek)

8.30 - Wyjazd do Göttingen

9.30 – 2 faza projektu – zwiedzanie miasta Göttingen, zwiedzanie auli uniwersyteckiej, „gra miejska” w małych grupach 

13.00 – wspólny obiad w stołówce studenckiej,

14.00 – kontynuacja 2 fazy projektu- ocena i prezentacja wyników „gry miejskiej”

15.30 – czas wolny w mieście Göttingen

18.00 Powrót do Uslar, wieczór spędzony z rodziną

17.06.2015

(środa)

Wycieczka do Kassel

9.00 – 3 faza projektu- Historia miasta Kassel

12.15 – przerwa obiadowa

13.30 – oprowadzanie po bunkrze (Weinbergbunker - https://www.youtube.com/watch?v=jXWOms1KzUE)

15.30 – czas wolny w mieście Kassel

18.00 Powrót do Uslar, wieczór spędzony z rodziną

18.06.2015

( czwartek)

 09.00 – 4 faza projektu- Zwiedzanie muzeum w Uslar, zadania dla małych grup

 12.15- wspólny obiad w stołówce szkolnej,

13.30 – Wyjście na basen Uslarer Badeland lub zwiedzanie Parku Motyli  

Wieczór spędzony z rodziną

19.06.2015

(piątek)

7.45- Lekcje wg planu

9.35 – 5 faza projektu – „Znaczenie i rodzaje miejsc dziedzictwa kulturowego w Polsce i Niemczech”

13.30 –wspólne aktywności grup jako umocnienie integracji

18.00 – Wieczór pożegnalny grup

20.06.2015

(sobota)

Dzień spędzony z rodziną

22.15 – wyjazd do Polski z Göttingen, przyjazd do Gliwic ok. 9.00

Uwaga: dopuszcza się drobne zmiany w programie

Przejazd firmą transportową SINDBAD  

Koordynatorzy wymiany:  mgr Klaudia Czauderna , Ttel. 501 442 181

                                                   mgr Katarzyna Przybyszewska


 
 
 
 

 

Poprawiony: czwartek, 28 maja 2015 13:09
 


Licznik odwiedzin

Dzisiaj175
Wszystkie213989

Currently are 56 guests online

Do końca roku szkolnego pozostało
...

Projekty

ang

kolkohistgeo

fraktale

interblok

tutoring

wymianauslar1

bannerbezmaski

holandia

bannerkaruzela

karuzelazjezykami 

ekg

 

Logo schools500reformation