Szkoły ETE im. Alberta Schweitzera

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Pesele

Email Drukuj PDF
Zadanie. Numery PESEL

Numer PESEL to 11-cyfrowy kod jednoznacznie identyfikujący określoną osobę fizyczną.
Dla wszystkich urodzonych w latach 1900-1999 skonstruowany został w następujący sposób:
• cyfry na pozycjach od 1 do 6 to data urodzenia (w kolejności: ostatnie dwie cyfry roku, numer miesiąca w postaci dwóch cyfr oraz numer dnia w postaci dwóch cyfr),
• cyfry na pozycjach od 7 do 9 to liczba porządkowa,
• cyfra na pozycji 10 oznacza płeć (cyfra parzysta dla kobiet, nieparzysta dla mężczyzn),
• cyfra z pozycji 11 to cyfra kontrolna.


Dla osób urodzonych w roku 2000 oraz w późniejszych latach do numeru miesiąca dodana jest liczba 20. W ten sposób w numerze PESEL odróżniane są od siebie dwa stulecia.
W arkuszu pesel znajdują się 494 wiersze z danymi osób zarejestrowanymi w systemie ewidencji ludności. Pierwszy wiersz pliku jest wierszem nagłówkowym. Kolejne wiersze składają się z następujących informacji: numer PESEL (PESEL), nazwisko (Nazwisko) oraz imię (Imie).


Korzystając z dostępnych narzędzi informatycznych, podaj odpowiedzi do poniższych zadań.

1.1.
Wypisz imiona kobiet występujące w pliku, które nie kończą się na literę „a”. Aby ustalić, które wiersze w pliku zawierają dane kobiet, skorzystaj z cyfry numeru PESEL oznaczającej płeć osoby.
1.2.
Wypisz imiona i nazwiska osób, których liczba porządkowa w numerze PESEL (zapisana na pozycjach 7-9) jest odpowiednio największa i najmniejsza.
1.3.
Dla każdej osoby utwórz jej identyfikator złożony z pierwszej litery imienia, trzech pierwszych liter nazwiska oraz ostatniej cyfry numeru PESEL. Podaj w porządku alfabetycznym identyfikatory, które wystąpią więcej niż jeden raz.
Poprawiony: wtorek, 26 marca 2024 23:02  

Social media

facebook3

youtube3

instagram3