Szkoły ETE im. Alberta Schweitzera

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Rok szkolny 2017/2018

Wizyta w drukarni klasy 2a

3 listopada 2017 roku klasa 2a wybrała się na niezwykłą wycieczkę - odwiedziła prawdziwą drukarnię! 

Mogliśmy zobaczyć to niezwykłe miejsce, dzięki uprzejmości rodziców i dziadków jednego z uczniów klasy 2a. Podczas wycieczki pani Marta i pan Jarek oprowadzali nas po różnych pomieszczeniach, w których znajdowały się bardzo ciekawe maszyny. Wizytę rozpoczęliśmy w punkcie obsługi klienta a potem mogliśmy wejść dalej, gdzie wstęp mają tylko wybrani. Zobaczyliśmy różnorodne maszyny drukujące tuszem, laserem, na dużych i małych formatach. Okazało się, że druk możliwy jest nie tylko na papierze, ale również na piankach i różnych tworzywach. Mieliśmy możliwość zobaczenia na własne oczy całego procesu drukowania, przycinania oraz sklejania książki. Uczniowie mogli zwiedzić także magazyn, dział obróbki graficznej i inne ciekawe pomieszczenia. Podczas tej niesamowitej wizyty dowiedzieliśmy się wielu interesujących i ważnych rzeczy o pracy w drukarni. Dzieciom wiele radości przyniosła szczególnie obserwacja maszyn służących do przycinania papieru. Uczniowie wyszli z drukarni zaopatrzeni w różnego rodzaju zakładki a także zdjęcie klasy. Bardzo dziękujemy za zaproszenie - to był wyjątkowy czas praktycznej nauki, wspaniałej zabawy i przebywania ze sobą nawzajem.

Drukarnia

więcej zdjęć znajdziesz tutaj >>>

 

Dyskoteka klas 4-6

W czwartek, 27 października 2017 r., po raz pierwszy w tym roku szkolnym uczniowie z klas czwartych, piątych i szóstych bawili się na szkolnej dyskotece.

Imprezę zorganizował Samorząd Uczniowski, który w nowym składzie spisał się w tej roli znakomicie. Zabawa była bardzo udana - przez dwie godziny uczniowie śpiewali i tańczyli w rytmie swoich ulubionych piosenek. Nie zabrakło najpopularniejszej zabawy dyskotekowej, czyli tańca w parach na gazecie. Jak zwykle przysporzyła ona sporo śmiechu i radości. Pojawiła się również kontrowersyjna „Belgijka”… Jedni ją kochają, inni… no cóż… :) Zapraszamy do galerii, zdjęcia mówią same za siebie!

Dyskoteka klas IV-VI

więcej zdjęć znajdziesz tutaj>>>

 

Wizyta na komisariacie Policji w Gliwicach klasy 0 i 1b

We wtorek 24.10.br  klasy 1b i „0” wybrały się na zajęcia edukacyjne do Komisariatu Policji w Gliwicach.

W czasie zajęć uczniowie nie tylko pogłębiali wiedzę dotyczącą ważnych zasad bezpieczeństwa, ale mogli też uczestniczyć w wielu praktycznych zadaniach. Sprostanie zadaniom, jakie stawiały przed dziećmi przedstawicielki władzy było sporym wyzwaniem. Zerówkowicze i pierwszoklasiści musieli wykazać się znajomością symboli narodowych, umiejętnością prawidłowego przejścia przez ulicę oraz wiedzą o tym, jak należy zachować się w niebezpiecznych sytuacjach. Do najtrudniejszych wyzwań należało zadanie polegające na zawiadomieniu telefonicznym policji, straży lub pogotowia o niebezpiecznej sytuacji, której świadkiem było dziecko oraz ustawienie się w pary w czasie nie dłuższym niż 6 sekund. Nagrodą za zaliczenie wszystkich zadań jest odblaskowa odznaka policyjna. Zajęcia, w których uczestniczyli nasi najmłodsi uczniowie były atrakcyjne i pełne wrażeń, ale co najważniejsze- przypomniały o wielu ważnych zasadach bezpieczeństwa.

zdjęcie komisariat

więcej zdjęć znajdziesz tutaj >>>

 

Odwiedzamy stolicę

Uczniowie klas 4-6 mieli przyjemność w jesiennej aurze zwiedzać stolicę naszego kraju. Podczas czterech dni wycieczki edukacyjnej brali udział w różnych zajęciach. Oto fragmenty relacji uczestników.

    

  Relacja z wycieczki szkolnej do Warszawy, w dniach 10.10.2017 r. – 13.10.2017 r.

W dniu 10.10.2017 r. wybraliśmy się na czterodniową wycieczkę szkolną do Warszawy. W tej wyprawie brali udział uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej ETE im. Alberta Schweitzera w Gliwicach oraz nasi nauczyciele. O godzinie 4:45 rozpoczęła się zbiórka, pakowanie bagaży do autokaru i zajmowanie miejsc.

            Wyjechaliśmy z Gliwic o godzinie 5:00. Podróż minęła nam spokojnie. Podziwialiśmy z okien autokaru zmieniające się widoki. Na miejsce dotarliśmy około godziny 11:00. Warszawa przywitała nas słoneczną pogodą i przyjemną temperaturą otoczenia. Byliśmy bardzo podekscytowani, ponieważ pierwszą atrakcją na naszej liście obiektów do zobaczenia był Zamek Królewski. Po komnatach zamku oprowadzał nas przewodnik, który opowiadał bardzo ciekawie zarówno o samym zamku jak  i o dawnych mieszkańcach zamku. Wychodząc, zwróciliśmy uwagę na ogromną Kolumnę Zygmunta. Następnie poszliśmy zwiedzić Warszawę i podziwiać jak piękną mamy stolicę. Byliśmy na Rynku Starego Miasta, a także widzieliśmy Pomnik Małego Powstańca. Po całym dniu pełnym wrażeń pojechaliśmy do hotelu, gdzie czekała na nas kolacja.

Następnego dnia, po śniadaniu, wyruszyliśmy zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczące się w budynku dawnej elektrowni tramwajowej. Ekspozycja przedstawiała walkę  i codzienność uczestników Powstania Warszawskiego. O Powstaniu Warszawskim opowiadał nam przewodnik, który skupił się głównie na przekazaniu nam informacji dotyczących telegramów, tworzenia ulotek i sposobów komunikowania się miedzy powstańcami. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Warszawy i wizyta w galerii handlowej Złote Tarasy. Poszliśmy na spacer do Ogrodu Saskiego i widzieliśmy Grób Nieznanego Żołnierza. Po powrocie do hotelu zjedliśmy smaczną kolację.

Kolejny dzień zapowiadał się bardzo ekscytująco, ponieważ wyruszyliśmy po śniadaniu do Centrum Nauki Kopernik. Jest to bardzo nowoczesne centrum, zawierające ponad 450 interaktywnych eksponatów. Na miejscu każdy mógł odkrywać tajemnice natury i samodzielnie przeprowadzać doświadczenia.  Kolejną atrakcją tego dnia było zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki. Wjechaliśmy windą na najwyższe piętro i podziwialiśmy z wysokości Warszawę. Udaliśmy się także do Łazienek i widzieliśmy pomnik Fryderyka Chopina. Po powrocie do hotelu, jak codziennie, czekała na nas dobra kolacja.

Ostatniego dnia wycieczki, w podróży powrotnej do Gliwic, byliśmy na basenie i świetnie się bawiliśmy. Do Gliwic dotarliśmy około godziny 20:00 i mimo że byliśmy zmęczeni, to także bardzo zadowoleni. Wycieczka do Warszawy to niesamowite przeżycie i możliwość poznania kawałka naszej historii. 

Jakub, kl. 5b

Zwiedzaliśmy zamek Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tam dowiedzieliśmy się przez co przechodzili goście króla. Najlepsze było to, że zostało trochę czasu i mogliśmy obejrzeć film o wybudowaniu, unicestwieniu  i odnowie Zamku Królewskiego.

Paweł, kl. 5b

Wycieczka do Warszawy bardzo mi się podobała. Polecam wszystkim, aby odwiedzili te właśnie miejsca, które my oglądaliśmy.

Michał, kl. 5b

Zwiedzaliśmy komnaty królewskie. W szczególności zaciekawiło mnie opowiadanie o ostatnim królu - Stanisławie Auguście. Ten król uwielbiał malarstwo - to tak jak ja.
Ze względów historycznych jest to jeden z ważniejszych symboli stolicy.

Kamil, kl. 5a

Najbardziej podobało mi się w Centrum Nauki Kopernik. Było tam ciekawie i mogłem przeprowadzać eksperymenty naukowe. Bardzo polecam to miejsce i sam chciałbym tam wrócić.

Tomek, kl. 5b

Uważam, że była to jedna z najbardziej interesujących i edukacyjnych wycieczek szkolnych, na jakich byłem. Najlepiej utkwił mi w pamięci dzień spędzony w Centrum Nauki Kopernik. Zabawnie także spędziłem czas, integrując się ze swoimi kolegami.

Marcel, kl. 5b

To był ciekawy, pełen atrakcji wyjazd, który pozwolił się nam na trochę oderwać od codziennej rzeczywistości...

Ola, kl. 5b

Wycieczka była fantastyczna. Na pewno pozostanie w naszych głowach na długo.

Tatiana, kl.5b

zdjęcie Warszawa

więcej zdjęć znajdziesz tataj >>>

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W poniedziałek 25 września 2017 roku w SP ETE odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.

Przez dwie kolejne godziny lekcyjne uczniowie wszystkich klas mieli szansę oddać głos na swojego kandydata. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja wyborcza, w której skład wchodzili: Pola Eksner (6x), Karolina Dziura (6c), Kacper Piotrowski (6c) oraz Tatiana Sowa (5b). Drogą głosowania uczniowie zadecydowali, że spośród dziewięciu kandydatów, w skład Samorządu Uczniowskiego wejdą:

Maksymilian Szeithauer (6x) – przewodniczący

Jakub Kubec (6x) – wiceprzewodniczący

Julia Oborska (5a) – sekretarz

Zuzanna Stal (6c) – członek samorządu

Mikołaj Biernacki (4a) – członek samorządu

Igor Wolański (6x) – członek samorządu

Poszczególne funkcje w Samorządzie przydzielone zostały na podstawie ilości głosów, osobistych preferencji oraz wewnętrznego głosowania, na pierwszym zebraniu Samorządu. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz życzymy wytrwałości i wielu sukcesów związanych z tak odpowiedzialnym zadaniem, jakim jest reprezentowanie swoich rówieśników.

 

Wyjazd na lekcję profilaktyczno - edukacyjną "Odblaskowy pierwszak"

26  września klasa 1a i 1b  udały się do kina Amok na lekcję profilaktyczno - edukacyjną  "Odblaskowy Pierwszak" organizowaną przy współudziale Komendy Miejskiej Policji oraz Straży Miejskiej w Gliwicach. 

Uczniowie z wielkim zaciekawieniem obejrzeli godzinny spektakl pt. "Bąbel w drodze do szkoły, czyli wychowanie komunikacyjne na wesoło". Główni bohaterowie na wesoło przedstawili  sceny o tym jak należy, a jak nie wolno zachowywać się w drodze do szkoły. Na koniec występu każdy uczeń dostał kolorowankę oraz plecaczek z odblaskowymi elementami.  Taki wyjazd z całą pewnością pozwolił przypomnieć sobie o tym jak ważna jest znajomość i przestrzeganie przepisów dotyczących ruchu drogowego.

odblaskowy pierwszak

 

Wycieczka klasy 7 w Góry Świętokrzyskie

W deszczowy poranek 20 września nasi siódmoklasiści wraz z uczniami Gimnazjum oraz Liceum ETE wyjechali na wycieczkę do województwa świętokrzyskiego. 

Pierwszym przystankiem na naszej trasie był Skansen Etnograficzny Wsi Kieleckiej w Tokarni. Pod okiem przewodników podziwialiśmy zabytki kultury, które pomogły nam wyobrazić sobie, jak wyglądało życie bez lodówki czy specjalistycznej opieki medycznej. Mogliśmy obejrzeć kolekcję chłopskich wozów i bryczek, a także wejść do wnętrza wiatraka. 

Choć pogoda nas nie rozpieszczała, udaliśmy się w dalszą podróż do ruin zamku królewskiego w Chęcinach. Największą ciekawość wzbudził położony wewnątrz ruin skarbiec, do którego turyści wciąż wrzucają monety, a nawet banknoty! Na zamkowym dziedzińcu nasi uczniowie wyjątkowo chętnie poddawali się publicznym karom - zamknięci w klatce i zakuci w dyby zdawali się zapominać o doskwierającym im deszczu i zmęczeniu.

Opuściwszy zamek w Chęcinach, udaliśmy się do najsłynniejszej jaskini krajowej w Polsce. Jaskinia Raj urzekła nas swoim niezwykłym klimatem do tego stopnia, że z trudem powstrzymywaliśmy się przed dotykaniem jej pięknej szaty naciekowej. Niektórzy obawiali się spotkania z nietoperzami, ale przewodnik zapewnił zwiedzających, że te niewielkie ssaki pojawią się w jaskini dopiero w listopadzie. Nasz spokój został jednak skutecznie zmącony, gdy tylko dowiedzieliśmy się, że tuż nad naszymi głowami mieszkają jadowite pająki! Po tej informacji szybkim krokiem opuściliśmy ten podziemny "raj".

Głodni i zmęczeni dotarliśmy do Centrum Edukacyjnego Milanowska Wólka w Nowej Słupi, gdzie mieliśmy spędzić następne dwie noce. 

W czwartek odwiedziliśmy Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi, gdzie czekali na nas charakterystycznie ubrani przewodnicy, którzy robili wrażenie nie tylko swoimi strojami, ale przede wszystkim niezwykłymi (jak na dzisiejsze czasy) umiejętnościami, takimi jak rozpalanie ognia przy pomocy krzemienia i krzesiwa czy starożytne hutnictwo żelaza. Spotkaliśmy tam również koszykarza, który wcale nie był sportowcem. Zajmował się pleceniem koszyków! Mieliśmy okazję spróbować swoich sił w różnych antycznych rzemiosłach i musimy przyznać, że wcale nie zazdrościmy starożytnym mieszkańcom Gór Świętokrzyskich. 

Spragnieni ciepła grzejników z ulgą odwiedziliśmy pobliskie Muzeum Starożytnego Hutnictwa, gdzie uzupełniliśmy swoją wiedzę na temat technologii wytopów żelaza. 

Następnie przespacerowaliśmy się szlakiem, biegnącym przez malowniczy, spowity mgłą las Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaprowadził nas do Muzeum Przyrodniczego na Świętym Krzyżu. Obejrzeliśmy tam multimedialne wystawy, prezentujące pierwotny krajobraz terenu Parku, jego stopniowe przekształcanie wskutek działalności człowieka, leśne ekosystemy Parku, ideę ochrony przyrody w tym obszarze oraz dzieje geologiczne Gór Świętokrzyskich. 

Wycieńczeni chłodem i nasyceni wiedzą wróciliśmy do naszego ośrodka. Wieczór spędziliśmy przy grillu - próbując rozgrzać się ciepłą herbatą i wspólnym śpiewem. 

Piątkowy poranek rozpoczęliśmy od pospiesznych przygotowań do wyjazdu. Natychmiast po śniadaniu opuściliśmy nasze miejsce zakwaterowania i pojechaliśmy do zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Zamek ten powstał na zlecenie wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego, który niestety nie mógł się nim długo nacieszyć, gdyż zmarł rok po zakończeniu prac budowlanych. Z lotu ptaka ten otoczony umocnieniami obronnymi pałac przypomina pięcioramienną gwiazdę. Mogliśmy zwiedzić go od piwnic poprzez zewnętrzne mury aż do wewnętrznego dziedzińca. Cały kompleks robi wrażenie swoją wielkością. Mimo że jest on w ruinie, dzięki pobudzającym wyobraźnię opowieściom przewodników zamek Krzyżtopór wciąż tętni życiem.

Ostatnim miejscem, jakie zwiedziliśmy podczas naszej trzydniowej wycieczki, był Sandomierz. Rozpoczęliśmy od przyjemnego rejsu statkiem po Wiśle, następnie przespacerowaliśmy się wąwozem Królowej Jadwigi, zwiedziliśmy starówkę, podziemną trasę turystyczną i punkt widokowy na szczycie Bramy Opatowskiej. Udało nam się również zobaczyć kilka miejsc związanych z serialem "Ojciec Mateusz". Sandomierz zapamiętamy jako piękne miasto o bogatej historii.

Po długiej podróży autokarem, syci wrażeń i spragnieni wypoczynku we własnych łózkach wróciliśmy do Gliwic.

Góry Świętokrzyskie

więcej zdjęć znajdziesz tutaj>>>

 

Komputer od podszewki - klasa 2a

19 września w naszej klasie odbyły się zajęcia, które prowadził pan Marcin Gajdzik.

Podczas tego czasu uczniowie mogli zobaczyć różnego rodzaju komputery oraz sprzęt elektroniczny. Największą przyjemność sprawiło im otwieranie komputera i wyciąganie poszczególnych części: karty pamięci, dysku i innych ciekawych elementów. Uczniowie II a byli bardzo podekscytowani i z radością uczestniczyli w zajęciach. 

komputer od podszewki 2a

więcej zdjęć znajdziesz tutaj >>>

 


Strona 1 z 2

Licznik odwiedzin

Dzisiaj18
Wszystkie191812

Currently are 34 guests online

Do końca roku szkolnego pozostało
...

Nasze projekty

tutoring

 tataWete

AKCJE 

REK-PÓŁKLONI

logo-konkursowe 1

logo turniej pilki noznej 1 

 turniej zbijakaj

ikonka