Szkoły ETE im. Alberta Schweitzera

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Działalność charytatywna

Prezent pod choinkę 2018

"Kochani Rodzice, Drogie Dzieci!

Po raz kolejny nasza Szkoła chce się włączyć w akcję „Prezent pod choinkę”.

Na czym ona polega?

Na tym, żeby wspólnymi siłami przygotować paczki dla ubogich dzieci na Ukrainie, Białorusi, w Rumunii oraz dla dzieci uchodźców. Chciejmy wywołać uśmiechy na ich buziach!

Co możemy zrobić?

Chcemy zaproponować (tak, jak w ubiegłych latach), żeby w każdej z klas (jeśli Państwo zaaprobują ten pomysł) uczniowie przygotowali dwie paczki: jedną dla dziewczynki, a drugą dla chłopca - grupę wiekową niech wybierze klasa: czy będzie to dziecko w wieku 2-5, 6-8, 9-11, czy 12-15 lat.

Co jest potrzebne?

Pudełka po butach (bo właśnie w takich kolorowo później oklejonych opakowaniach wysyłamy nasze prezenty) Zawartość pudełek: chcemy zaproponować, byście wraz ze swoimi dziećmi pomyśleli, co chciałoby otrzymać dziecko w danym wieku i podzielić się tym, co macie (a każdy z nas wiele ma).

Co może być prezentem?

  • zabawki: przytulanki, klocki, puzzle, ozdoby do włosów, układanki dydaktyczne;
  • słodycze: cukierki, czekolady, ciastka, batoniki - w fabrycznie zamkniętych opakowaniach.

Co nie może być prezentem?

  • artykuły intensywnie pachnące;
  • artykuły łatwo psujące się, wrażliwe na ciepło;
  • artykuły spożywcze inne niż słodycze (cukier, mąka, makaron, konserwy);
  • leki i witaminy;
  • zabawki oraz publikacje o charakterze militarnym.

Jakie są terminy?

Do wtorku 6 listopada zbieramy w klasach  u wychowawców - wszystko to, co Państwo chcieliby ofiarować potrzebującym dzieciom.

W dniach 6 i 7 listopada dzieci pakują wraz ze swoimi wychowawcami w klasach prezenty, ozdabiają je i przynoszą do mnie do klasy 1a (sala nr 12), która będzie tymczasową przechowalnią prezentów.

Po upływie tego terminu  przekażemy paczki dalej, by mogły one dotrzeć do potrzebujących dzieci.

Ważne!
Ważną rzeczą jest też to, aby do każdej paczuszki dołączyć 10zł na koszty transportu i cła (ale nie wkładamy ich do pudełka, lecz przekazujemy luzem organizatorom wraz z prezentem). Ufamy, że i to nie będzie przeszkodą...

I jeszcze jedno, gdyby ktoś z Państwa chciał spakować wraz ze swoją pociechą indywidualną paczkę, to cudownie, nic nie stoi na przeszkodzie! Wychowawcy powiedzą Państwu, co należy zrobić, posiadać będą ulotki, dostępne w każdej chwili. A w razie potrzeby jakieś większej ilości informacji i szczegółów, to zachęcam do kontaktu ze mną. Gotowe prezenty (i pieniążki) dzieci mogą przynieść najpóźniej do środy 7 listopada i przekazać na moje ręce (p. Tysia).

Można pisać do mnie poprzez Dziennik Elektroniczny Librus, albo złapać mnie fizycznie w szkole. Zachęcam do kontaktu, ale nade wszystko do udziału w akcji. Dzieci czekają na prezenty i każdy z nich może być powodem do tego, by uśmiech zakwitł na dziecięcych buziach.

Pamiętajmy, że bardziej błogosławioną rzeczą jest dawać, aniżeli brać.

- już teraz dziękując za Państwa zaangażowanie

prezent

 

,,Prezent pod choinkę" - podsumowanie akcji

W piątek 28 października 2016 r. zakończyliśmy w naszej szkole akcję "Prezent pod choinkę". Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców oraz nauczycieli, udało się nam spakować 51 paczek - podarunków świątecznych dla potrzebujących dzieci mieszkających w Rumuni, na Ukrainie i Białorusi. Był to wyjątkowy czas, w którym wspólnymi siłami, mogliśmy działać dla drugiej osoby i czerpać radość z tego faktu. To bardzo cenne doświadczenie!

Dziękujemy za każdy najmniejszy dar, za każde chętne do działania na rzecz akcji ręce i serce. To dzięki zaangażowaniu tak wielu osób mogło powstać tyle „prezentów pod choinkę", które przyniosą radość naszym przyjaciołom z zagranicy.

prezent pod choinkę

 

Pomoc dzieciom z Nepalu

Szanowni Rodzice. Nazywam się Łukasz Bujok. Od 11 lat jestem misjonarzem w ramach Ruchu Chrześcijańskiego Mt28. W dniu 21 grudnia poprowadziłem lekcje o Nepalu, gdzie dwukrotnie pomagałem ofiarom trzęsień ziemi. Po lekcjach w szkołach dzieci pytają zwykle: „Czy możemy jakoś pomóc?” Polecę tam znowu w drugiej połowie marca 2016. Jeśli ktoś z Państwa chciałby wesprzeć ten cel, to zachęcam. Każdy udział się liczy:

Łukasz Bujok, ul. Klaudyny 6 / 66, 01-684 Warszawa

20 1140 2004 0000 3402 3714 8996 Tytułem: NEPAL

Tel. 663 224 499. Mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Po powrocie zrelacjonuję chętnie dzieciom, jak udało się nam pomóc.

“Bardzo dziękuję dyrekcji szkoły podstawowej ETE w Gliwicach za zaproszenie i umożliwienie mi poprowadzenia lekcji o Nepalu. Po tragicznych w skutkach trzęsieniach ziemi w tym kraju, potrzebna była pomoc z całego świata. Opowiadałem dzieciom w jaki sposób pomagaliśmy. Pierwszy wyjazd w maju charakteryzował się pilną potrzebą zaopatrzenia ludzi w lekarstwa, koce, namioty, żywność. Pokazywałem ogrom zniszczeń oraz sytuację panującą w stolicy Kathmandu oraz wsiach oddalonych od większych miast. Oprócz dostarczania potrzebnej pomocy staraliśmy się pomagać w sposób praktyczny. Odbudowywaliśmy, odgruzowywaliśmy, usuwaliśmy zniszczenia, służyliśmy modlitwą i dobrym słowem zachęty. Po powrocie z pierwszej wyprawy zastanawialiśmy się w jaki sposób pomagać mądrze. Bardzo poruszyła nas sytuacja dzieci, które straciły rodziców w trzęsieniach ziemi. Właśnie tym dzieciom dedykowany był drugi wyjazd w październiku. Odwiedzaliśmy sierocińce, szkoły, rodziny wspierające prace wśród sierot. Wspieraliśmy takie miejsca na różne sposoby: poprzez zakup zeszytów i pomocy szkolnych, pewną grupę dzieci zabraliśmy do parku wodnego i sprawiliśmy im mnóstwo radości, jeden z sierocińców został zaopatrzony w filtr wodny, który możliwi dzieciom dostęp do wody pitnej. Opowiadałem też o zupełnie innych zwyczajach, kulturze i języku. Było to dla nas zabawne zobaczyć krowę wędrującą środkiem drogi, plątaninę połączeń drutów elektrycznych, po których wędrowały małpy, gospodarzy wsłuchujących się w odgłosy naszego mlaskania podczas wspólnego posiłku, co okazywało naszą wdzięczność i docenienie. Wspomniałem też, że na całym świecie obowiązuje jeden uniwersalny język, który rozpoznawalny jest w każdym zakątku ziemi: jest to ofiarna miłość, która mówi często więcej, niż nasze słowa. Podzieliłem się z dziećmi jednym z fragmentów Bożego Słowa, które mnie do tego zachęcają:Jeżeli zaś ktoś posiada dobra tego świata, a widzi brata w potrzebie i zamyka przed nim serce swoje, jakże w nim może mieszkać miłość Boża? Dzieci, miłujmy nie słowem ani językiem, lecz czynem i prawdą.1 Jana 3. 17-18.”

ŁukaszBujok

 

Pomoc Polakom na kresach

Bardzo dziękujemy WSZYSTKIM DARCZYŃCOM, którzy zaangażowali się w naszą stałą akcję pomocy Polakom na kresach.

Poniżej krótkie podsumowanie naszej akcji świątecznej.

W wyniku zbiórki udało się zabrać 48 paczek! Wszystkie prezenty nie zmieściły się na palecie zapakowanej na pełną dopuszczalną wysokość – 2 metry! (Część pozostałych paczek widać też na zdjęciu, reszta była już zapakowana do samochodu). Było tego naprawdę sporo :)

DSC 1559

Pierwsze paczki pojechały do Tarnowa (tam jedna z rodzin spędzała Święta). Fundacja "Pomoc Polakom na Kresach" zamówiła firmę spedycyjną, która odebrała paczki ze szkoły 22 grudnia. Tego samego dnia trafiły do Przemyśla, skąd odebrał je, przewiózł przez granicę i następnego dnia wysłał przez firmą pocztową (Nowa Poczta) pan Michał Kaławaj. Jedno z ich dzieci – Romek jest chory na bardzo rzadką i co gorsza ciężką chorobę moyamoya (link do materiału tv:http://katowice.tvp.pl/22952570/30-tys-euro-potrzebne-na-leczenie-dziecka). Michał Kaławaj bardzo nam pomógł, bo zawsze "najwęższym gardłem" całej akcji jest właśnie transport przez granicę.

"Nasze" rodziny są rozrzucone: Tarnów, Kołomyja, Zbaraż, Mościska, Lwów, Szepetówka i teraz chyba jeszcze Sambor (Marianek Babij), więc cały transport jest dosyć skomplikowany, ale dzięki pomocy wielu dobrych ludzi wszystko się udaje. Dzięki temu większość rodzin dostała swoje paczki jeszcze w "naszą" Wigilię (na Ukrainie okres świąteczny jest celebrowany podwójnie: od gregoriańskiej daty po juliańską – stosowaną przez prawosławie).

Wszystkie Rodziny były bardzo wzruszone i rozradowane ogromem życzliwości, jakiej doświadczyły od Rodzin z naszej Szkoły, które włączyły się w akcje "Pomoc Polakom na Kresach". Dzieci Państwa Kaławajów marzyły o takich kurtkach jakie właśnie dostały w paczkach! Niestety w Wigilię zmarła Danuta Babij – mama samotnie wychowująca Mariana (rodzina pod opieką klasy 5). Ostatecznie paczki do niego dotarły po Świętach.

Wszystkim obdarowanym przesłane prezenty sprawiły dużo radości. Życzenia i ozdoby zrobione przez dzieci dodały im serdeczności i ciepła. Podziękowania przekazywałem już bezpośrednio i przez Radę Rodziców. Przesyłam wszystkim zaangażowanym serdeczne Bóg zapłać za ich poświęcone serce, czas i środki!

Marek Partyka

Przedstawiciel Rady Rodziców

 

Poniżej zestawienie paczek ze szkoły SP ETE w Gliwicach – grudzień 2015 (nie chodzi o rywalizację która klasa przygotowała więcej paczek, paczki były bardzo różne, małe i duże. Zestawienie powstało tylko z obowiązku rozliczenia się z przekazanych podarunków):

Wiłkow – 2 paczki

Morozow – 6 paczek

Tyszkiewicz – 1 paczka

Junka – 4 paczki

Połozun – 8 paczek

Szmidt – 5 paczek

Zabłoccy – 1 paczka

Horbań – 2 paczki

Babijowie – 4 paczki

Maniczuk – 3 paczki

Wołoszczuk – 3 paczki

Majewscy – 6 paczek

Kaławaj – 3 paczki

 


Strona 1 z 3

Nadchodzące wydarzenia

22 - 25.10 - szkolna zbiórka elektrośmieci w ramach akcji "Moje Miasto Bez Elektrośmieci"

31.10.18 - akademia z okazji Święta Reformacji (zaj. zgodnie z planem, strój galowy)

02.11.18 - dzień wolny szkoły (odpracowany 07.10.18)

do 07.11.18 - zbiórka paczek w akcji "Prezent pod choinkę"

08.11.18 - akademia z okazji Święta Niepodległości (zaj. zgodne z planem, strój galowy)

12.11.18 - Ogólnopolski konkurs wiedzy ogólnej dla klas 1-3 SP

d29.10.18 - I etap V Konkursu Kaligraficzno - Recytatorskiego

23.11.18 - II etap V Konkursu Kaligraficzno - Recytatorskiego

Licznik odwiedzin

Dzisiaj2
Wszystkie230478

Currently are 8 guests online

Do końca roku szkolnego pozostało
...

Nasze projekty

tutoring

DZIM

 

 tataWete

AKCJE 

REK-PÓŁKLONI

logo-konkursowe 1

logo turniej pilki noznej 1 

 turniej zbijakaj

ikonka