Szkoły ETE im. Alberta Schweitzera

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Wydarzenia

II Rajd Rowerowy SP ETE

17 września odbył się II Rajd Rowerowy SP ETE. Tradycja naszej szkoły i inicjatywy Tata w ETE została podtrzymana, choć  blisko było do tego, by nasz kolejny rajd nie odbył się z powodu niesprzyjającej aury. Bóg błogosławi jednak podejmującym odważne decyzje. Wszyscy uczestnicy II Rodzinnego Rajdu Rowerowego SP ETE mogli suchym kołem przejechać piękne zakątki Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich.

Jedna grupa pod przewodnictwem p. Krzysztofa Kotuły zdecydowała się na pokonanie trasy niespełna 25 kilometrów. Jej atrakcjami były: śródleśne lotnisko dla samolotów typu Dromader na wypadek pożarów, wieża obserwacyjna tzw. dostrzegalnia oraz obelisk upamiętniający poległych strażaków podczas pożaru lasu w 1992 roku.

Drugą grupą opiekował się p. Jacek Rożek, który rowerzystów poprowadził przez malownicze leśne ścieżki. W tej grupie najmłodsi uczestnicy wykazywali się hartem ducha i chętnie rywalizowali ze sobą.

Wszyscy spotkaliśmy się na wspólnym ciepłym posiłku i atrakcyjnym dla dzieci placu zabaw. Był to jeszcze dobry czas wspólnych rozmów i relacji.

Cała impreza udała się z pewnością dzięki zaangażowanym ojcom. Obok wymienionych panów serdeczne podziękowania należą się p. Mariuszowi Przybyszewskiemu,  który zajął się transportem rowerów spod naszej szkoły.

Wyświetlanie 8.jpg

 

I Rajd Rowerowy SP ETE

W sobotę 19 września odbył się I Rodzinny Rajd Rowerowy „Tata w ETE, którego inicjatorami byli koordynatorzy klubu Tata w ETE. Licznie zgromadzeni uczestnicy tego spotkania zebrali się na parkingu Pocysterskiego Zespołu Klasztorno – Pałacowego w Rudach. Następnie podzielili się na dwie grupy, które pokonywały trasę 10 i 20 km. Wyznaczony szlak przebiegał przez piękne ścieżki Cysterskiego Parku Krajobrazowego w Rudach Wielkich.

Oto fragment relacji Weroniki Biernackiej, uczestniczki rajdu na 20 km:

Wyruszyliśmy ok. godz.10:00 i zwartą grupą pokonywaliśmy kolejne kilometry. Pogoda z każdą minutą była ładniejsza, więc jazda była bardzo przyjemna i podziwialiśmy widoki. Niektórzy mieli szczęście zobaczyć przebiegającego przez drogę jelenia. W połowie drogi mieliśmy postój przy starej kapliczce Magdalence. Przewodnik opowiedział nam o ocaleniu tego zabytku z wielkiego pożaru lasu. Wycieczka była dosyć męcząca, ale nie brakowało nam sił. Na mecie czekał na nas żurek oraz lizaki dla młodszych uczestników rajdu.

oraz krótka relacja Ewy Rożek, uczestniczki rajdu na 10 km:

Sobotni poranek 19 września, przywitał nas chłodem i mgłą. Ale wszyscy wiedzieliśmy, że będzie to gorący i pełen przygód dzień – od dawna oczekiwany dzień rajdu rowerowego. Już od 9:00 pierwsi uczestnicy zbierali się na parkingu przed starym cysterskim opactwem w Rudach Raciborskich. Z każdą chwilą było nas coraz więcej: uczniowie naszej szkoły, ich młodsze i starsze rodzeństwo, rodzice. W sumie ok. 90 osób! Na trasę ruszyliśmy podzieleni na dwie grupy. Ja, z moimi dwoma braćmi i tatą jechałam trasą krótszą – 10-cio kilometrową. Trasa biegła przez piękne lasy – najpierw drogą asfaltową a potem leśnymi ścieżkami. Mimo iż grupa była dość spora i czasami dość głośna, można było usłyszeć piękny śpiew ptaków i szum drzew. W trakcie rajdu zrobiliśmy dłuższą przerwę w „zielonej klasie”, czyli miejscu gdzie leśnicy przeprowadzają lekcje o lasach. Był to najwyższy punkt na naszej trasie i wymagał nie lada kondycji, aby się do niego dostać. Z kolei stromy zjazd był wyzwaniem nawet dla najbardziej wprawionych rowerzystów. Gdy dotarliśmy do końca naszej wycieczki, czekał na nas już ciepły żurek. Była to okazja do zasłużonego odpoczynku po aktywnie spędzonym czasie. Była to super przygoda, którą zapamiętam na długo. Już czekam na kolejny rajd!

Z pewnością wyjazd był początkiem nowej tradycji w naszej szkole. Gratulujemy wszystkim uczestnikom rajdu, w szczególności tym najmłodszym, którzy dzielnie pokonywali nie tylko trasę, ale i własne słabości.

 

Łukasz Wierzbicki gościem naszej szkoły

Dnia 15 kwietnia 2015 do naszej szkoły przyjechał bardzo sympatyczny autor książek dla młodych czytelników - pan Łukasz Wierzbicki. Już jako dziecko marzył on o tym, by zostać pisarzem, i wciąż z radością wynajduje fascynujące historie, które mógłby ocalić od zapomnienia na kartach swoich powieści.

Pan Łukasz przy pomocy zdjęć i licznych rekwizytów opowiedział nam o dwóch spośród swoich książek.

Do napisania "Afryki Kazika" autora zainspirowały historie, które opowiadał mu dziadek. Dotyczyły one Kazimierza Nowaka - podróżnika, który jako pierwszy na świecie przemierzył Afrykę rowerem. Gdy w drodze powrotnej zepsuł mu się rower, przesiadł się na konia i - choć z początku niezadowolony z konieczności karmienia zwierzęcia - wkrótce znalazł w nim przyjaciela, a jego podróż stała się jeszcze ciekawsza.

"Dziadek Niedźwiadek" to również historia o przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem - i to dzikim! Opowiada ona o niedźwiedziu Wojtku, który służył razem z Polakami w armii podczas drugiej wojny światowej. Wojtek - choć wielki i silny - nigdy nikogo nie skrzywdził, za to uwielbiał bawić się w zapasy i boks. Po wojnie zamieszkał w zoo, a jego przyjaciele żołnierze wciąż odwiedzali go i bawili się z nim, wspominając wspólne przygody. Niezwykłe? Ale prawdziwe!

Pan Łukasz przekonał nas, że świat jest pełen ciekawych historii, których warto szukać we wspomnieniach naszych dziadków, w szkolnych bibliotekach i podczas podróży. A jeśli ma się jakieś marzenie, trzeba dążyć do tego, by je spełnić.

Po spotkaniu każdy mógł kupić książkę pana Łukasza z imienną dedykacją. Było wielu chętnych, a ci, którym się to nie udało, mogą jeszcze zamówić książkę w sekretariacie naszej szkoły.

 

"WarszTaty dla Taty"

Bardzo dziękuję wszystkim ojcom za udział w kolejnych warsztatach "7 sekretów efektywnego ojcostwa" organizowanych przez klub ojców TATA W ETE we współpracy z tato.net

Cieszę się, że kolejna grupa - tym razem 17 ojców - postanowiła zawalczyć o lepsze ojcostwo.
Dziękuję Wam!

Poniżej zamieszczam krótkie relacje dwóch ojców uczestniczących w tegorocznych warsztatach:

Udział w warsztatach Tato.net pozwolił mi na nowo odkryć prawdziwy obraz ojca – ojca kochającego swoje dzieci, obecnego w ich życiu i zaangażowanego w ich rozwój intelektualny, fizyczny i duchowy. Intrygujący tytuł warsztatów, niebanalny sposób przekazu oraz możliwość wymiany doświadczeń z innymi ojcami dał mi motywację do działania. Jednocześnie warsztaty uświadomiły mi z jakimi zagrożeniami przychodzi spotykać się współczesnym ojcom w realizacji ich powołania. Mam nadzieję, że wyniesiona wiedza i doświadczenie zaowocują i zostaną skutecznie sprawdzone w życiu.
tata Michał              

 

"7 Sekretów Efektywnego Ojcostwa" - nazwa warsztatów brzmiała dla mnie równie tajemniczo, co obiecująco. Gdy przeczytałem o nich, nie wahałem się ani przez chwilę, od razu poczułem, że to może być to. Uważałem, że w dużej mierze jestem świadomy mocnych stron, ale także braków i niedociągnięć w relacjach z moimi dziećmi. Jednak czas spędzony na zajęciach pozwolił mi na rzetelną i fachową weryfikację tego twierdzenia. Forma warsztatów (praca w grupach) pozwala na skonfrontowanie swoich problemów wynikających z bycia ojcem z trudnościami innych ojców. Prowadzący w konsekwentny i logiczny sposób przez prawie dwa dni przedstawia najważniejsze aspekty ojcostwa - zaangażowanie, poznanie swoich dzieci, sfera wychowania duchowego itd. Analiza 7 "sekretów" daje możliwość pełniejszego zrozumienia ojcostwa. Pisanie "Tatoplanu" (jeden z elementów warsztatów) jest próbą uporządkowania, zmiany,  a być może nawet stworzenia wizji własnego ojcostwa. Czas poświęcony swoim dzieciom, a takim są te zajęcia,  to dobrze spędzony czas. Każdemu, kto traktuje ojcostwo jako jeden z najważniejszych aspektów swojego (i nie tylko) życia, z pełną odpowiedzialnością polecam "7 Sekretów Efektywnego Ojcostwa".

tata Bartek            
 
Więcej artykułów…


Strona 1 z 2

Licznik odwiedzin

Dzisiaj47
Miesiąc1776
Wszystkie570360

Currently are 8 guests online

Budząca się Szkoła

logo budzącej się szkoły

Zasady naboru do SP ETE

plakat nabór 2022

WSPARCIE UCZNIÓW Z UKRAINY – PROJEKT ŚFL

logo ŚFL

Nadchodzące wydarzenia

Plan lekcji na rok szkolny 2023/2024 

23.10.23r. - wystartowała Wielkia Liga Czytelników

26.02.24r. - wyjście na łyżwy dla klas 4-6 SP

02.03.24r. - Dzień Otwarty Szkół ETE

14.03.24r. - Konkurs matematyczny Puchacz Piotr

21.03.24r. - Kangur Matematyczny 2024

 

Do końca roku szkolnego pozostało
...

Nasze projekty

logo budzącej się szkoły 

logo ŚFL

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW LOGO

 AKCJE

REK-PÓŁKLONI

 ikona-mini-karuzeli

logo-konkursowelogo 

ku pokrzepieniu serctataWete

logo turniej pilki noznej 1turniej_zbijakaj.jpg 

 tutoring

DZIM