Szkoły ETE im. Alberta Schweitzera

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size


Piknik rodzinny 2018

Piknik2018

 

Działania profilaktyczne w SP ETE – spotkanie z policjantem dla uczniów klas 4-7

7 maja 2018 r. w gościliśmy w Szkole Podstawowej ETE przedstawiciela policji.

Funkcjonariusz III Komisariatu w Gliwicach pojawił się na spotkaniach z uczniami z klas 4-7 w ramach programu profilaktycznego naszej placówki. Przeprowadził pogadankę m.in. na temat uzależnień, cyberprzemocy czy odpowiedzialności karnej, także nieletnich. Swoje wypowiedzi Ilustrował konkretnymi przykładami z codziennej pracy. Podczas spotkań aktywizował uczniów i odpowiadał na ich pytania.

 

Wycieczka z przygodami, czyli klasy 4-6 w Górach Świętokrzyskich.

Końcówka kwietnia była pięknym czasem integracji uczniów klas 4-6.

25 kwietnia wyjechaliśmy w kierunku Chęcin. Po zrobieniu czegoś dla ciała (czyli zjedzeniu dobrego obiadu), posililiśmy i nasze umysły. Celem naszej wyprawy było Centrum Nauki Leonarda da Vinci. Podzieleni na dwie grupy wzięliśmy udział w warsztatach przyrodniczych. Mogliśmy się przekonać, że korzystanie ze spichlerzy nie jest przywilejem tylko ludzi, ale także zwierząt i roślin. Później zwiedzaliśmy interaktywne wystawy. Mogliśmy np. zrobić spirometrię, pooglądać przepływy naszych żył, zatańczyć z własnym szkieletem czy utrwalić swoją figurę w metalicznym odcisku. Wiele było przy tym zabawy. Źródłem wielkiej radości była także ogromna zielona przestrzeń z eksponatami znajdująca się przed Centrum Nauki Leonarda da Vinci.

Wieczorem dotarliśmy do miejsca zakwaterowania na pyszną kolację. Wykorzystaliśmy dobrą pogodę i zapas sił spożytkowaliśmy na zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.

Ruch rozpoczął także kolejny dzień. Gimnastyka poranna zgromadziła grono najodważniejszych.    Tak dobrze rozpoczęty dzień upłynął na zwiedzaniu Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi. Uczniowie przyjrzeli się pracy zielarki, mogli za pomocą prymitywnych żaren zemleć ziarno. Wprawiali się w plecionkarstwie i lepieniu z gliny. Później zwiedzali Muzeum Hutnictwa. Po obiedzie i odpoczynku udaliśmy się na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Mimo lekkiego załamania pogody wspięliśmy się 594 m n.p.m. na Święty Krzyż. Z ogromnym zainteresowaniem przeszliśmy przez ekspozycje Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego P N. W strugach deszczu przeszliśmy na platformę widokowa, z której obejrzeliśmy jedno z najlepiej zachowanych gołoborzy. Z pomocą przybył pan Krzysztof, kierowca autokaru, który przyjechał po nas i bezpiecznie przewiózł do ośrodka.

Nie straciliśmy rezonu i energii. Daliśmy temu wyraz podczas pogodnego wieczoru, w czasie którego każda z klas przedstawiła przygotowaną przez siebie piosenkę. Kalambury pozwoliły zaprezentować uczniowskie talenty aktorskie. Spotkania przy grach planszowych i podsumowania z wychowawcami dopełniły całości.

Ostatni dzień wiązał się z wyprawą do Parku Jurajskiego w Bałtowie. Spacer z przewodniczką wśród dinozaurów, wizyta w oceanarium i przeprawy tratwą oraz symulacja bitwy morskiej wypełniły nam ten słoneczny dzień. Niespodziankę sprawił nam jakiś gryzoń, który podczas naszej nieobecności przegryzł przewody w autokarze. Nasz powrót do domu mocno się opóźnił, ale dzięki temu odkryliśmy, że potrafimy fantastycznie spędzić wspólny czas na zabawie oraz uwielbieniu Boga nawet w trudnym położeniu. Zjedliśmy smaczną pizzę i radośni, choć zmęczeni wróciliśmy do domu.

 

Sprawozdanie z relacji z wyjścia klas IV

8 maja uczniowie klas IVa i IVb wybrali się do Parku Chopina w Gliwicach, gdzie uczestniczyli w VII Festiwalu Bezpieczeństwa zorganizowanym przez Wydział Studiów Społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa.

W czasie zajęć dot. pierwszej pomocy, uczniowie dowiedzieli się m.in.:

  • jak należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej,
  • jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych,
  • jak prawidłowo reagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy,
  • jak przeprowadzić masaż serca.

Podczas spotkania ze strażą pożarną dzieci miały możliwość, by obejrzeć wyposażenie wozu strażackiego, a nawet dotknąć niektórych sprzętów. Pani ze Straży Miejskiej sprawdziła wiedzę uczniów przygotowujących się do egzaminu na kartę rowerową. Wyjaśniła również na czym polega znakowanie rowerów. Funkcjonariusze Policji przygotowali zadania z zasad ruchu drogowego, które jednak nie sprawiły większych trudności naszym uczniom.

W dobrych humorach i z nagrodami w ręku wszyscy wrócili do szkoły na dalsze zajęcia.

Festiwal

więcej zdjęć znajdziesz tutaj >>>>

 

Wizyta klasy 2a w Komendzie Straży Pożarnej

Wyjście klasy 2a do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach 26 kwietnia było dla dzieci niezapomnianą przygodą, a jednocześnie ważną lekcją.

Dzieci dowiedziały się, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia, gdzie można otrzymać pomoc, kogo zawiadomić i w jaki sposób udzielić informacji na temat zdarzenia. Przypomniały sobie znane im numery telefonu: 998 i 112. Poznały również zasady bezpiecznej ewakuacji. Uczniowie dowiedzieli się, że praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, wypadków samochodowych i innych niebezpiecznych wydarzeń. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, do środka którego dzieci mogły wejść. Strażacy zademonstrowali wykorzystywaną w akcjach aparaturę oraz wyposażenie wozu strażackiego, między innymi: gaśnice, węże, sprzęt służący do pomocy podczas wypadków. Uczniowie dowiedzieli się także, do czego służy tzw. sygnalizator bezruchu - dźwiękowe urządzenie ostrzegawcze, które pozwala szybko i sprawnie odnaleźć, nawet w gęstym dymie, poszkodowanego strażaka. Dzieci przekonały się również jak głośno może być w remizie podczas przygotowania do akcji ratunkowej.

Z pewnością ta praktyczna lekcja bezpieczeństwa pozostanie na długo w pamięci uczniów.

Straż

więcej zdjęć znajdziesz tutaj>>>

 

 


Strona 1 z 13

Nadchodzące wydarzenia

26.05.2018 r.  godz. 10:00-13:00 Rodzinny piknik SP ETE

4-8.06.2018 r. - Wyjazd na "Zieloną Szkołę" kl. 3

4.06.2018 r. - Wyjazd kl. 4-6 do Aqua Parku w Tarnowskich Górach z okazji Dnia Dziecka

4.06.2018 r. - Wyjazd kl. 0-2 do Ogrodu Botanicznego w Mikołowie z okazji Dnia Dziecka

20.06.2018 r. - Wyjazd kl. 0-3 do Sali Zabaw w Gliwicach

Licznik odwiedzin

Dzisiaj7
Wszystkie222943

Currently are 43 guests online

Do końca roku szkolnego pozostało
...

Nasze projekty

tutoring

 tataWete

AKCJE 

REK-PÓŁKLONI

logo-konkursowe 1

logo turniej pilki noznej 1 

 turniej zbijakaj

ikonka